První setkání s neuvěřitelnou bídou v Nepálu bylo otřesné a vedlo k mnoha zamyšlením a vytříděním životních hodnot. Ke všeobecné bídě se ještě navíc přidalo maoistické povstání, které se na Nepálu hluboce podepsalo. Nejtvrději zasáhlo tu nejhorší chudinu, tu, o které tvrdili, že se o ni budou přednostně starat. Patnáct tisíc mrtvých a „zmizelých“ nejde jen tak opomenout a Maoisté byli po mnoho let na seznamu teroristických skupin. Což samozřejmě téměř odrovnalo turistický ruch, na kterém závisí spousta Nepálců. Všichni průvodci a nosiči byli bez práce, horské chaty téměř prázdné a nikdo nevěděl, jak dlouho tato situace potrvá.
Jednomu mladému průvodci, Purnovi, osiřelému od raného dětství, umožnila sbírkami v Kanadě v té době dosáhnout aspoň základního vzdělání a později složit zkoušky na vládní licenci pro průvodce.
O několik let později našla životní cestu pro mladého Šerpu Lhakpu Dorjee, který byl následkem nemoci z dětství fyzicky postižený. Lhakpa měl vychozených pět tříd, ale možnost dalšího vzdělání ve vesnici prostě nebyla. Liba mu umožnila základní pětileté studium v buddhistickém klášteře. Mladík byl nadaný a tak byl klášterem vybraný pro další studium v Indii a následně zvolený pro studium na buddhistické universitě v severní Indii. I přes svůj fyzický handicap bude Šerpům po vystudování prospěšný. Nebýt studií, byl by do konce života závislý na své rodině.
Lhakpův úspěch inspiroval jeho mladšího bratra, který jasně viděl, jakou změnu v životě vzdělání přinese. Bratr dokončil dvanáctiletku a zahájil studium na universitě. Většinu studií si financuje z toho, co vydělá na trecích, ale často to nepokryje výdaje navíc, jako je například počítač nebo zápisné. V těchto situacích se pro pomoc obrací na Kanadu. Také on složil vládní zkoušky pro průvodce, což mu poskytne lepší příležitost pro získávání klientů.
Katastrofální zemětřesení v Nepálu v roce 2015 zanechalo nejen devět tisíc lidí mrtvých, ale také dva milióny lidí bez domova. Liba uspořádala v Kanadě sbírku a pěti šerpským rodinám, se kterými se sblížila na svých cestách, pomohla s kritickou opravou jejich domků. Navíc poskytla okamžitou pomoc jedné z velice odlehlých vesnic, z osmdesáti procent zničenou. Prostředky umožnily koupi a přepravu vlnitého plechu na střechy, nepromokavé plachty, deky a základní potraviny, jako pytle rýže a olej na vaření. V neposlední řadě finanční pomoc uhradila rychlou přepravu vrtulníkem a lékařské ošetření pro patnáct zraněných vesničanů, čtyřech kriticky, které v bouři zasáhl blesk. Naštěstí všichni přežili.
Liba po několik let také pomáhala s podporou pro sirotčinec v Tibetu. V Kanadě příležitostně vypomáhá jako dobrovolník s nadací pro Wellspring, wellness centrum určené pro pacienty se zhoubnými nádory, nebo po jejich léčbě.
Z pramenů poskytnutých autorkou sepsal Zdeněk Hanka.